آخرین عناوین

دوشنبه 28 مهر 1399-16:43 کد خبر:85007

تجمع اعتراضی بعضی محکومان مهریه در مقابل مجلس:

تنی چند از مردان به قانون مهریه اعتراض کردند

تعدادی از مردان نسبت به قانون حبس برای افرادی که استطاعت مالی پرداخت مهریه را ندارند،اعتراض و در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.


به گزارش خزرتیترخبر و به  نقل ایرنا، تعدادی از مردان در مقابل مجلس شورای اسلامی دراعتراض به قانون مهریه تجمع کردند،این معترضان نسبت به قانون حبس برای افرادی که استطاعت مالی پرداخت مهریه را ندارند،اعتراض داشتند و پلاکاردهایی با همین مضمون نیز در دست گرفته بودند.

در میان آنان کودک ۹ ساله‌ای نیز به چشم می‌خورد که پلاکاردی با مضمون «مادرم مرا به مهریه فروخت» و «من هم قربانی مهریه‌ام» در دست داشت.

برخی از مردان حاضر در این تجمع می‌گفتند که بیش از ۱۰ سال از پرداخت مهریه آنان سپری می‌شود و اکنون با افزایش نرخ سکه طلا، توان پرداخت آن را ندارند.

یکی از همین معترضان اعلام کرد: هم‌اکنون تمام اموال و دارایی‌هایم از ارث پدری گرفته تا مدارک دانشگاهیم بلوکه شده و در عمل هیچ اموالی هم برای باقی نمانده در حالی که ۱۳ سال است که دخترم را ندیده‌ام و خبری از وی ندارم.

خانم حاضر در جمع این معترضان نیز علت حضورش در این جمع را اعتراض به قانون مهریه خواند و گفت: بنا نیست مهریه ابزاری برای سودجویی تعدادی از زنان از وضعیت اقتصادی و تحت فشار قراردادن مردان باشد، از سوی دیگر قانون نباید مردی را به علت نداشتن استطاعت مالی زندانی کند.

سیدعلی آقازاده، نماینده مشکین شهر و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در جمع این تجمع‌کنندگان حاضر شد و پس از شنیدن صحبت‌های آنان، اظهارداشت: مشکلات و مسائل خود را به صورت مکتوب برای مطرح کردن در طرح اصلاح قانون مهریه ارسال کنید.

بر اساس قانون مهریه ، اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن درآید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری، طلبکار می‌تواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع کند؛ در مهریه نیز زن می‌تواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده یا اجرای ثبت اقدام نماید.

بر همین اساس ،اگر شوهر مالی نداشته باشد، مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد به بیان دیگر نپرداختن مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه مواجه با جلب خواهد بود و اگر مردی یک دفعه و یا قسطی ۱۱۰ سکه را پرداخت نماید و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او میسر نمی باشد ولی اگر زن بتواند مالی از او به دادگاه معرفی کند می تواند باقی مانده مهریه را وصول نماید.

اگر حکم مهریه از دادگاه صادر شود و قطعی گردد پس از صدور اجراییه، شوهر یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه صادر کننده رای مهریه بدهد اگر در ظرف مدت یک ماه از صدور اجراییه، دادخواست مذکور داده شود امکان جلب شوهر تا پایان تعیین تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه وجود ندارد بدیهی است که با قطعی شدن حکم اعسار اگر شوهر پیش پرداخت مهریه و یا اقساط را پرداخت نکند امکان جلب وجود دارد.

به گزارش خزرتیترخبر، حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه حبس‌زدایی در حال بررسی در کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی قرار دارد، اظهار کرد: در این لایحه، به موضوع زندانیان مهریه و آزادی افرادی که توانایی پرداخت مهریه ندارند اشاره شده است و از همه مهمتر به کاهش مجازات این افراد نیز اشاره شده و امیدواریم این لایحه در صحن مجلس تصویب شود.

نوروزی گفت: در این چند سال اخیر، با افزایش قیمت سکه و ارز، متأسفانه تعداد زندانیان مهریه نیز افزایش پیدا کرد و در نتیجه همین موضوع موجب افزایش آسیب‌های اجتماعی در کشور شد و ما معتقدیم افرادی که توانایی پرداخت مهریه ندارند، نباید در زندان بمانند چراکه باقی ماندن این افراد در زندان به جز بالا بردن آمار جمعیت کیفری کشور، هیچ سودی نخواهد داشت و در همین لایحه حبس‌زدایی به این موارد اشاره شده است و باید به این افراد مرخصی داده شود تا حداقل با کار کردن بتوانند مهریه را پرداخت کنند.

نظر رئیس قوه قضائیه هم این بوده که تحقیقات اساسی در خصوص زندانیان مهریه در کل کشور صورت گیرد و آن دسته از زندانیانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند زمینه آزادی آنها فراهم شود اما افرادی که توانایی پرداخت مهریه را دارند و از پرداخت آن امتناع می‌کنند باید همچنان در زندان بمانند. عده‌ای از محکومان مهریه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

 

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :

  • محمد آرمان
    دوشنبه 28 مهر 1399-23:48

    آقایون محترم کمیسیون حقوقی و قضایی یه فکری به حالا جونهایی که اسیر حقه بازی برخی خانم ها شدند بکنند چراکه این امر باعث کاسبی آنها شده وقت مجلس رو خواهشا به بطالت نگذرونید.